Umreye gitmek için gerekenler

Umre’ye gitmek dünya genelinde milyonlarca Müslümanın hayalleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte her Müslümanın Umre’ye gitmesi için yerine getirmesi gereken belli başlı manevi ve maddi şartlar vardır. Bu kapsama Umre vizesi için gerekli evrakları da alacağız.

Umre’ye Gitmek İçin Gereken Şartlar

Umre’ye gitmek için gerekli şartlara durumun hem manevi hem de maddi boyutu ile başlayabiliriz. Söz konusu bu şartlar genel olmakla birlikte, bazı durumlarda kadına ve erkeğe göre farklı şartlar olabilmektedir. İşte Umre’ye gitmek için gerekenler:

1. Müslüman Olmak

Umre’ye gitme şartları yalnızca Müslümanlar için geçerlidir. Bu yüzden gayrimüslimler bunun dışında tutulur. Dolayısıyla Umre’ye gitmenin ilk şartı Müslüman olmaktır. 

2. Mahremiyet Şartlarının Uygunluğu

Umre’ye gitmek isteyen bayanlar için şartlar biraz farklılık göstermektedir. Bunlardan en önemlisi mahrem konusudur. Umre’ye gitmek isteyen 18 yaş altı erkek çocukları ile 45 yaş altı kadınların yanlarında mahremleri ile birlikte gitmeleri gerekmektedir. Burada kadınlar için mahrem, birinci dereceden erkek yakın akraba anlamına gelmektedir. 45 yaş altı olan bayanların mahremleri olmadan umre ya da hacca gitmeleri mümkün değildir. 45 yaşının altındaki bayan evli ise mahremi eşi olur. Eğer bu kişi bekar ise mahremi babası olmaktadır. Babası vefat etmiş ise mahremi erkek kardeşlerinden bir tanesidir. 18 yaş altı erkekler ise babaları ile birlikte umreye gitmektedirler.

3. Maddi Yeterlilik

Umre, çoğu kişinin de bildiği üzere hac gibi farz olan bir ibadet değildir. Bununla birlikte maddi durumu yeterli olan Müslümanların umreye gitmeleri manevi açıdan büyük kazanımlar sağlar. Dolayısıyla maddi yeterliliğin sağlanması ile birlikte ilk fırsatta umreye gitmek önemlidir.

4. Akli Dengenin Yerinde Olması

Kişinin akli dengesinin yerinde olması, umreye gitmek için gerekli şartlar arasında bulunmaktadır. İslam dininde birçok dini vecibede olduğu gibi umre konusunda da akli dengenin yerinde olma şartı aranmaktadır.

5. Seyahate Engel Bir Durumun Olmaması

Seyahat gerektiren ibadetlerin birçoğu, seyahate engel teşkil eden durumlarda vacip olmamaktadır. Umre seyahati için de herhangi bir sağlık gibi bir problem var ise, vacip olmaz.

6. Can ve Mal Güvenliğinin Tehlikede Olmaması

Umre yolculuğuna çıkacak Müslümanlar için yol güvenli olmalıdır. Kişinin canına ya da malına bir zarar gelmesi söz konusu ise umre vacip olmaz. Savaş, bu duruma örnek olarak verilebilir.

Umre Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İkinci alt başlığımızın altında ise Umre’ye gitmek isteyen ve vize almak için hazırlaması gereken belgeleri öğrenmek isteyenlere bilgi vereceğiz. İşte umre vizesi almak isteyenlerin hazırlaması gereken belgeler:

●    En az 1 yıl geçerlilik süresi olan çipli pasaport

●    Nüfus cüzdanının çift taraflı fotokopileri

●    2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz olmalı)

●    Menenjit aşı kartı (İlçenizdeki sağlık merkezlerinden temin edebilirsiniz.)

●    Mahrem için ilçe nüfus müdürlüğünden temin edilmiş vukuatlı nüfus kayıt örneği

Sohbet başlat
Selamun Aleyküm.
Umre Turlarımızla Mübarek topraklara gidiyoruz.
Size yardımcı olmamızı ister misiniz?